Jeskyně Blanických rytířů v Rudce, rozhledna Milenka, zámek Letovice a přehrada Letovice…23.8.2017

Jeskyně Blanických rytířů je uměle vytvořená pískovcová jeskyně, nacházející se u Rudky, nedaleko Kunštátu. Jakmile jsem se o ní dozvěděla náhodně z internetu, naplánovala jsem prázdninový výlet s mamkou a jejími vnoučaty…Úžasný

Jeskyně se nachází v oploceném areálu nedaleko obce Rudka společně s Burianovou rozhlednou a zbytky sochy TGM…


První nápad na vytvoření umělé jeskyně dostal uzenář a starosta Kunštátu František Burian, poté co talentovaný český sochař Stanislav Rolínek dokončil 13-ti metrovou sochu T.G.Masaryka. Vstup do jeskyně hlídá lev, kterého do té doby Rolínek naživo neviděl. Předlohou se mu stala fotografie…

Jako druhý vznikl strážce jeskyně, na kterého narazíte hned za vstupem. A po něm další postavy…

V jeskyni bylo vytvořeno 17 soch blanických rytířů (včetně sochy sv.Václava a soch tří legionářů). Největší rytíři jsou strážci svatováclavské koruny (vpravo), měří přes tři metry. Část soch však musela být, stejně jako Masaryk, za okupace odstraněna…

V jeskyni se pohybujeme s průvodkyní takovýmito chodbami…

Vůdčí postavou je jezdecká socha svatého Václava, stojící uprostřed spícího vojska. Stanislav Rolínek s prací spěchal, dobře věděl, že mu s postupující nemocí (měl tuberkulózu) nezbývá mnoho času. Proto jsou některé sochy opracovány jen hrubě, na detailnější zpracování už nebyl čas…

Sochy tří legionářů…

Rytířský sál…
V červenci roku 1931 sochař Rolínek na následky vleklé nemoci zemřel a sochy v rytířském sále podle jeho návrhů dokončovali jiní. Za sálem měly být podle původního návrhu ještě stáje, zbrojnice a chodba slavných. K jejich realizaci však již nedošlo…

Toto dílo a celá jeho historie v nás zanechává hluboký zážitek…

Za těmito rytíři se daří houbám. Vyrůstají tu prý pravidelně…Usmívající se

Mecenáš František Burian zde sám vytesal dětskou jeskyňku se Sněhurkou a sedmi trpaslíky. Trpaslíci (Prófa, Kejchal, Rejpal, Šmudla, Stydlín, Štístko, Dřimal) byli ale v r.1962 zničeni. Byli obnoveni v r.1994, po navrácení jeskyně vnučce Františka Buriana paní Zdeňce Popelkové…

Zde stávala obrovská socha T.G.Masaryka. Ještě se k ní podíváme zespodu…
Okolí jeskyně je upraveno jako park a stává se postupně galerií pod širým nebem. Mladí sochaři zde v rámci mezinárodních sochařských symposií postupně vytváří nové sochy a navazují tak na práci Stanislava Rolínka…

Burianova rozhledna stojí na kopci Milenka (579m) a je vysoká 18 metrů…

S dětma vycházím na ochoz, zatímco babička zůstává „v bezpečí“ za sklem. Výšky zrovna nemusí…Mrkající

Výhledy z Burianovy rozhledny…

Sochař Stanislav Rolínek dokončil 13-ti metrovou sochu T.G.Masaryka, která byla slavnostně odhalena 28.10.1928. Zajímavostí je, že sochaři byla předlohou pouhá poštovní známka, kterou měl přilepenou na lešení…

Dílo bylo za 2. světové války ukryto. Na místě sochy T. G. Masaryka byla vystavěna lesní bouda jako kamufláž. Na konec bylo ale sousoší prozrazeno a nacisty zničeno. V současné době zbyly ze sochy pouze Masarykovy boty…

Smyslová zahrada v areálu jeskyně Blanických rytířů má kompenzovat lidem se zrakovými problémy to, že si areál nemohou prohlédnout. Z jednoho koutu zahrady se návštěvníci mohou podzemním telefonem domlouvat s lidmi v dalším zákoutí zahrady, což hned Davča s Áďou vyzkoušeli…

Keramická zvonice…
O zahradu je ale velký zájem mezi všemi návštěvníky, kteří si zde mohou zkusit, jak na tom se smysly jsou. Se zavázanýma očima se mohou pokusit hmatem a čichem rozeznávat rostliny, orientovat se pomocí zvuku potůčku a nebo hmatem rozeznávat různé materiály. Mnohé dřeviny zde vysadili i sami nevidomí. Zahrada je otevřená všem…

Zkoušíme optický krasohled, jehož skleněná koule pomocí vnitřních zrcadel rozloží obraz okolí…

Děti hodně zaujaly keramické kuličkové dráhy…

Každý jsme si napsali přání…

Keramické amfory, ve kterých zkoušíme hmatem rozeznávat různé materiály…

Moc se nám tu líbilo! Společná fotka v areálu před odjezdem…

Přejíždíme na zámek v Letovicích, který je od r.2014 v soukromém vlastnictví a postupně se renovuje…

Nádvoří zámku…

Zámek si procházíme sami bez průvodce, což děti vítají s nadšením…

Prohlídku bereme odspodu: navštívíme zámecké vinné sklepy a středověkou mučírnu s hladomornou…

Smějící se

Současný majitel p.Bohumil Vavříček z Boskovic zámek odkoupil od hraběte Alexandra Kálnokyho, kterému byl vrácen v restituci. Majitel intenzivně pracuje na rekonstrukci a jeho záměrem je zachránit tuto památku pro budoucí generace…

Na zámku má svou místnost zpěvák a cestovatel Ladislav Kerndl…

Zrekonstruované interiéry zámku jsou moc pěkné…

V některých místnostech najdeme prodejní výstavy…

Parádní je odpočinek na zámeckém balkoně s výhledem na Letovice. V místnosti, odkud vedou dveře na balkon, jsou k mání za přispění do kasičky nápoje: limonáda, kola a pivo…

Letovice

Zámecká věž zatím není přístupná…

Oddávající místnost…

Nesmí chybět zápis do knihy, neboť jsme s prohlídkou maximálně spokojení…

Nakouknutí do zámecké restaurace…

Krátce zavítáme i do zámecké jízdárny…

V zooparku u zámku je možné krmení oveček a koz…

S dětmi navštívíme ještě i Dračí sluj. Chodbou téměř ve tmě (proto odtud nemám fotku) procházíme ke spoře osvětleným sklepním prostorám, odkud se linou příšerné zvuky. Vydává je totiž drak. Cestou narazíme i na Golema a pár strašidel…

Na chvilku zastavíme u vodní nádrže Letovice…

Je tu pěkně a děcka se chtějí proběhnout po břehu…

No není to romantika? Usmívající se

U vody je fajn a s mamkou jsme rády, jak nám dnešní výlet krásně vyšel. Naprostá spokojenost…Mrkající

Děti s babičkou u vodní nádrže Letovice…

Na závěr tohoto skvělého výletu stavíme na návštěvu u mé kamarádky Monči na pomazlení s jejími rozkošnými poníky. Showman dává „korunu“ svému jménu, když si mezi děcka sedne na zem…Smějící se
Více fotografií z tohoto výletu najdete zde:https://acijka.rajce.idnes.cz/Jeskyne_Blanickych_rytiru_v_Rudce,_rozhledna_Milenka,_Letovice…23.8.2017