Televizní vysílač Kojál je třetí nejvyšší stavbou v ČR a je dvojče vysílače Krašov. Výška 339,5 m…Projížděli jsme kolem a byla by škoda se na chvíli nezastavit. Silná ocelová lana jsou zakončená závažím…
Další zastávkou byl městys Ostrov u Macochy…
V Ostrově u Macochy se nachází pěkný větrný mlýn, není však přístupný. Vlastní jej jedna nerudná důchodkyně, která mlýn využívá jako chalupu a nemá ráda turisty (bylo nám sděleno předem v IC). A opravdu: Paní jsme zahlédli v zahradě, ale byla rychlejší než my při vystupovaní z auta. Jak nás spatřila, s nasupeným výrazem se hbitě vrhla dovnitř budovy…
Mlýn focený od vchodu do jeskyně Balcarka…
Parkoviště u Balcarky…
Vypravili jsme se na prohlídku jeskyně…
V letech 2007-2009 byla provedena rekonstrukce jeskyně. Navštívili jsem ji v minulosti a opravdu je znát rozdíl…
V celé jeskyni bylo instalováno nové osvětlení, nově jsou osvětleny i části jeskyně, které dříve zůstávaly návštěvníkům skryty. Ve Velkém dómu bylo poprvé ve východní Evropě použito osvětlení LED diodami, které vytváří zvláštní světelné efekty. LED osvětlení bylo doplněno zařízením pro hudební produkci, při které se automaticky osvětlují nejrůznější scenérie Velkého dómu…Byla to nádhera !!!
Tato chodba nám připomínala peklo…
Balcarka se pyšní krásnou krasovou výzdobou…
Jeskyně má 2 patra a najdeme tu také propasti…
Nově se chodí po nerezových můstcích a lávkách s antikorozním zábradlím…
Do turistického okruhu byla nově zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. V prostorách muzea byla instalována expozice představující jeskyni Balcarku jako jeskyni lovců sobů a koní, generační zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jeskyni medvíďat.
Ve vitrínkách jsme si prohlédli archeologické nálezy z jeskyně.Moc pěkná prohlídka se zajímavým výkladem, doporučujeme navštívit…
Správní budova s bistrem u východu z jeskyně…
Měli tu pěkné „gramofónky“…
Po svačince jsme vyhledali na parkovišti naše auto a pokračovali jsme do obce Rudice…
V Rudici jsme nechali auto přímo u větrného mlýna a nejprve jsme zamířili na Rudické propadání. Není to daleko, cca 1 km…
Jde se po zelené turistické značce a současně po Naučné stezce…
Na skalách řádili horolezci. Chvíli jsme je pozorovali, začalo ale mírně pršet, tak jsme raději upalovali k propadání…
Schází se prudce dolů přes změť kořenů a po mazlavém jílu…
Je tu úžasná divočina…
Propadání Jedovnického potoka – Rudické propadání je nejmohutnější propadání v Moravském krasu. Vody Jedovnického potoka postupně padají až do hloubky 90 metrů. V propadání se tak nalézá jeden z nejvyšších vodopádů v České republice. V jeskyni se také nalézá Rudická propast, nejhlubší česká suchá propast a Obří dóm, jedna z největších jeskynních prostor v Česku.
V Jedovnickém potoce se dají najít krásné vyhlazené oblázky…
Větrný mlýn v Rudici, kterému místní přezdívají „Větřák“…
Zařízení mlýna se nedochovalo, je zde expozice minerálů a speleologie, hutnictví a hornictví v Rudici, historie obce a ukázky dobového bydlení…
Průvodce p. Dobeš dokáže zaujmout i malé návštěvníky, prohlídka je zajímavá a pokud pojedete kolem, určitě zavítejte…
Stará pec v přízemí mlýna…
Z Rudice jsme odjeli do Skalního mlýna s cílem navštívit Kateřinskou jeskyni.Místní parkoviště bylo hodně napěchované…
Správní budova Kateřinské jeskyně…
Osm metrů vysoký vchod do jeskyně se nachází v hlubokém kaňonu Suchého Žlebu…
Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami a prohlídkový okruh je dlouhý 430 metrů…
Jezírko
Hlavní dóm (rozměry 97 x 30 – 44 x 20 m) je největší veřejnosti zpřístupněnou přírodní podzemní prostorou v České republice. Na vyvýšeném místě stává pódium a pořádají se tu koncerty. Jako důkaz skvělé akustiky nám pustili 2 skladby a byl to nezapomenutelný zážitek. Později jsem se dozvěděla, že asi týden po naší návštěvě tu měl kocert Petr Bende, náš kamarád. Páni…jeskyně se musela otřásat pod jeho silným hlasem…
Unikátem jeskyně je „Bambusový lesík“- skupina úzkých, až 4 metry vysokých hůlkových stalagmitů…
I v Kateřinské jeskyni nám předvedli pravou jeskynní tmu. Ta se ovšem vyfotit nedá…
Měřící zařízení
Symbolem Kateřinské jeskyně je barevně osvětlený kamenný útvar „Čarodějnice“…
Náš pestrý rodinný výlet jsme zakončili omrknutím větrného mlýna Ruprechtov, který v sezóně slouží k ubytování.Snad se mi někdy zadaří narazit na kamenný větrný mlýn se zachovalým vnitřním zařízením…
Fotografie z výletu jsou pod tímto odkazem:http://acijka.rajce.idnes.cz/Moravsky_kras_Vysilac_Kojal,Ostrov_u_Macochy,jeskyne_Balcarka_a_Katerinska,mlyn_Ruprechtov