Výlet s Blančou a dětma do jeskyně Výpustek u Křtin proběhl za velmi deštivého počasí (proto jsme zvolili jeskyni). Autem jsme se dopravili až k Výpustku. Prohlídka se konala za půl hodiny, měli jsme tedy chvilku na průzkum suvenýrů a svačinku…
Jeskyně Výpustek se nachází v údolí Křtinského potoka…
V místnosti před vstupem do jeskyně studujeme trasu, která nás za chvíli čeká. Dozvídáme se, že byla jeskyně v minulosti využívána k těžbě fosfátových hlín a donedávna (2001) přísně střeženým vojenským prostorem.Před 2. světovou válkou zde armáda první republiky skladovala munici. V roce 1943 tu německá armáda vybudovala podzemní továrnu, kde se vyráběly části leteckých motorů (konkrétně palivová vstřikovací čerpadla pro letecké motory Daimler-Benz třídy DB 601-605). V továrně pracovalo 1200 totálně nasazených českých občanů. Pracovali v nepřetržitém provozu, dvě směny po 12 hodinách, v jedné směně 600 pracovníků. Paní průvodkyně nám popisovala výpovědi dosud žijících pracovníků. Němci jeskyni opustili kolem r.1945, ale předtím stroje v podzemní továrně zničili výbušninami a požárem.V roce 1961 do jeskyně přišla československá lidová armáda. Ta v jedné z jeskynních chodeb postupně vybudovala obří protiatomový kryt, kde sídlilo záložní vojenské velitelství pro oblast jižní Moravy s kapacitou pro 250 důstojníků (opustili jeskyni až v r.2001).Poté prý byl objekt k mání za 1,- ale nikdo nechtěl investovat do takových prostorů. Roku 2006 byla jeskyně předána Správě jeskyní ČR a v roce 2008 přivítala své první návštěvníky…
Paní průvodkyně nám vysvětluje, že tuto krápníkovou výzdobu neuvidíme. Nachází se totiž v nepřístupných částech…
Docela mazec…pro jeskyni jsme se rozhodli na poslední chvíli a předem jsme nestudovali, co v ní uvidíme. A najednou se ocitáme v protiatomovém krytu! Následuje pochod cca 200 metrů chodbami s několika zastaveními, kdy nám paní průvodkyně vysvětluje, co se zde nachází. Jako jediná z výpravy mám zaplacené fotografování a snažím se toho využít. Bohužel mě prudí pár lidí, kteří tento fakt nerespektují a snaží se přese mě přehnat jako stádo. Jelikož chci mít prostory bez hlav a zad lidí, musím být rychlejší než oni, mít ostré lokty a nedat se, neboť drzost některých lidí je bezmezná (převálcovali i paní průvodkyni a musela je napomínat)…Prohlížíme si vybavení krytu: odmořovací místnost, pracovní a velitelskou kancelář, telefonní ústřednu, vzduchotechniku a zásobárnu kyslíku, jídelnu, ošetřovnu, umývárnu, záchody, ložnice s palandami, cvičnou střelnici,…Následné fotografie zachycují některé z těchto vybavení…
Na začátku chodby je možnost zapůjčit si teplejší oblečení…
Kluci s vojandou…
Ložnice
Záchody…
Blanča s kluky-vojáky…
Ošetřovna
Vzduchotechnika
Paní průvodkyně otevírá těžké dveře a rázem se ocitáme v jeskyni…Konečně. Spousta prostoru kolem nás, žádné mačkání a funění na krku…
Vcházíme do Medvědí síně…
Průvodkyně zhasíná světla a spuští audiovizuální šhow, kdy je prostora postupně nasvěcována různobarevnými LEDkami a k tomu slyšíme tajemné zvuky, znázorňující např. kapky vody…
Model medvěda a lva jeskynního, kteří patřili k dávným obyvatelům Výpustku…
Na začátku Babické chodby se dozvídáme, že i ve Výpustku jsou místa s krásnou krápníkovou výzdobou…v turistům nepřístupné části zvané Salmův Výpustek…
Je těžké si představit, že se tu nacházela továrna…
Větrák, který prý dělal docela kravál…
Další z mnoha vchodů či vjezdů do jeskyně…
Právě se nacházíme v kotelně. Vpravo nahoře je okno, kterým bylo do jeskyně dopravováno uhlí. Toto okno můžete vidět spolu s dalšími fotografiemi v albu na rajčeti (viz odkaz pod článkem)…
Poslední velkou prostorou na prohlídkové trase je Jindřichův sál (zvaný též Jindřichova nebo Heinzova síň). Zde kromě jezírka a pohledu do strojovny krytu s agregáty naleznete infopanely a předměty zobrazující využití jeskyní člověkem v průběhu dávných dob. Dozvídáme se více o známém Wankelově nálezu rituálního pohřebiště v jeskyni Býčí skála…
Jezírko
Strojovna krytu…
Ze života v jeskyni…
Pamětní tabule…Roku 1880 bylo v jeskyni na útraty knížete Lichtenštejna systematicky započato s vykopávkami pro vídeňské muzeum. Byly zde nalezeny kosti i celé kostry zejména jeskynních medvědů…
Červeně nasvětlená puklina…
Pokračujeme do poslední části jeskyně…
V roce 1920 začala ve Výpustku těžba fosfátových hlín, byla postavena úzkokolejná dráha a před vchodem úpravna, která denně produkovala 2 – 3 vagony čisté fosfátové hlíny. Část kostí zvířat vykopaných při těžbě se podařilo zachránit, mezi nimi i šest kompletních koster jeskynních medvědů, které jsou uloženy v Moravském zemském muzeu v Brně. Většina nálezů však skončila v hnojivu. Obdobně se těžba podepsala i na devastaci krápníkové výzdoby…
Na plátně shlédneme 10-ti minutový německý film o výrobě zbraní…
Východ, zabezpečený mohutnými pancéřovými vraty. Docela se ven těšíme, po 75-ti minutách v jeskyni je nám chladno a voda, kapající ze stropů tomu napomáhá. Venku stále leje jako z konve, proto nemám vyfocený východ zvenku a ani celou provozní halu se vstupem…
V patře provozní budovy se nachází nově otevřená expozice „Jeskyně a lidé“…
Příchozí v ní naleznou odlitky kostí jeskynních medvědů, lvů, turů, divokých koní a hyen, které obývaly Moravský kras v době ledové…
Celá expozice je doplněna dotykovými informačními panely…
Panoramatická fotka propasti Macocha…
Pro děti je zde vybudována umělá jeskyně, kterou si mohou prolézt…
Na závěr jsme udělali chybu, že jsme se na jídlo zastavili v místním bufetu. Bohužel jsme neměli kam jinam na jídlo zajít, kluci už by nevydrželi a v tom slejváku něco hledat by bylo horší. Paní, která jídla připravuje, nemá bohužel základní hygienické návyky. Zároveň připravuje jídlo a bere peníze. Vše holýma rukama, přestože jí na zdi visí rukavice. Po upozornění si s remcáním rukavice natáhla. Kluky rozesmálo, že nevěděla, co je to cheeseburger, přestože jej měla napsaný v nabídce. Prý na ni musíme mluvit česky. Synovi dala zpola mraženou palačinku (kdybychom tušili, že je má dopředu udělané a zmražené, ani to neobjednáme), postříkala šlehačkou a po reklamaci, kdy jsme doufali, že mu udělá jinou, ji pouze přihřála v mikrovlnce i se šlehačkou!!! Bohužel jsem odběhla na wc a syn si mezitím kousl…Stížnost v provozní budově nevedla k ničemu, prý prostory pro bufet pronajímají., o problému vědí, ale musíme se obrátit přímo na provozovatele. Škoda. Přestože byla návštěva jeskyně zajímavá, tato zkušenost mi docela zkazila celkový dojem…V závěru měl syn týden zažívací potíže po požití palačinky (škoda, že jsem si neopsala telefon na provozovatele), takže si opravdu raději zajděte na jídlo jinam…
Více fotografií z výletu naleznete po kliknutí na odkaz níže:http://acijka.rajce.idnes.cz/Jeskyne_Vypustek…18.8.2015