Lázně Vincenze Priessnitze v Jeseníku…9.9.2010

Když mi kamarádky nabídly, jestli s nimi chci jet na celodenní výlet do lázní v Jeseníku, neváhala jsem. Evča do lázní vezla svou dcerku Ivanku s babičkou a tak Hanču a mě vzala sebou…

Výhled od holek z pokoje z domu Wolker...

Vyrazily jsme autem kolem 10 dopoledne směrem na Rýmařov a ve 12 jsem již kupovala turist.vizitku v lázeňském domě Bezruč, zatímco holky vyřizovaly formality.Ivanka s babičkou dostaly pokoj ve Wolkerovi a rovnou se šly naobědvat. Evča, Hanka a já jsme zašly na oběd do nedaleké restaurace, kde jsme si pochutnaly na báječné svíčkové s knedlíkem.Evča pak s Ivankou čekala na prohlídku u paní doktorky a my s Hankou jsme zatím vynosily věci do pokoje v horním patře s krásným výhledem na hory. Kdyby nebylo zataženo, šel by vidět i Praděd…Hanka začala s vybalováním věcí, než se holky vrátí a já jsem se vydala na procházku lázněmi, přestože počasí mi nepřálo a chvílemi drobně pršelo.Na úvod by se hodilo pár informací o lázních:Lázně leží na svazích Studničního vrchu asi 2 km nad městem Jeseník v nadmořské výšce 620 m a je odtud krásný výhled na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku.Místo je vhodné k léčení horních a dolních dýchacích cest, potíží krevního oběhu a nervové soustavy a léčí se tu podle metod Vincenze Priessnitze. O jeho léčebných metodách se můžete dočíst ZDE.

Lázeňský dům Wolker

Od Wolkera jsem pokračovala vzhůru k lázeňskému domu Priessnitz, míjela jsem obchůdky, cukrárnu, solnou jeskyni a tento parčík s jezírkem:

Jezírko v parčíku

Pokračovala jsem alejí pod Priessnitzem a nedaleko schodiště objevila tuto supermoderní lavičku:

Moderní lavička

Přemýšlela jsem, jak se asi na takové lavičce sedí, ale nedonutila jsem se to vyzkoušet.

Lázeňský dům Priessnitz

Od Priessnitze jsem pokračovala alejí na Kolonádu, na které se nachází kaple, několik pramenů, památníků a odpočivadel.

Jeden z památníků
Pěkně vyřešené posezení...

Z tohoto místa je pěkný výhled na rozhlednu Zlatý Chlum…
Prošla jsem celou Kolonádu, navštívila místní IC za účelem získání několika cenných informací a zamířila jsem na Jižní svah, kde se nachází „Cesta života“.Jedná se o uměle modelovaný svah s řadou sochařských kompozic, které vytvořil brněnský sochař Jan Šimek. Najdete tu 11 kamenných objektů.

Jižní svah Priessnitzových lázní v Jeseníku...

Pohled z vrchu Jižního svahu na Priessnitze a IC…

Poprosila jsem jednu zamilovanou dvojici, aby mě vyfotili a doufala, že kameny ještě chvíli vydrží…

Muzeum Vincenze Priessnitze

Z Jižního svahu vedly mé kroky do muzea (rodný dům VP). Nachází se zde stálá expozice zakladatele lázní Vincenze Priessnitze o jeho životě a lázních Gräfenberk.Po vstupu do místností se spustí audio záznam a vy si můžete při poslechu všechno prohlédnout.V expozici jsou doklady Priessnitzova života i díla, osobní předměty (rodinné šperky), vodoléčebná literatura, originály rukopisů a také dokumenty, které zájemcům přibližují vývoj lázní po zakladatelově smrti až do současnosti. Mezi zajímavosti expozice patří maketa lázeňské scény z 19. století nebo figurína samotného Priessnitze v životní velikosti. Tato expozice má přispět k oživení zájmu o osobnost geniálního léčitele Vincenze Priessnitze a přiblížit jeho odkaz dnešnímu člověku.Vydržte až do konce, kdy k vám hlubokým hlasem promluví sám Priessnitz:“Zastav se, člověče, v dnešní uspěchané době…Jen Ty sám jsi pánem svého zdraví… zdraví je to nejcennější, co máš…“Jeho slova na mě hodně zapůsobila, měla jsem až husí kůži a musím uznat, že ve všem, co řekl, měl naprostou pravdu.

Posezení v suterénu Priessnitze

Pistáciový koktejl v luxusním suterénu sanatoria Priessnitz..Foto: Lumíkova samospoušť

Další z koupacích jezírek

Po občerstvení jsme s holkama prošly evropskou raritu- nedávno otevřený Balneopark, který tvoří umělý potůček, několik jezírek s různou hloubkou, vodopády, Priessnitzova lavička, sprchy pod širým nebem a další „lákadla“, doplněná návodem s přesným postupem.Díky projektu za 17,5 milionu korun ožily procedury, které Vincenz Priessnitz před více než 160 lety s úspěchem ordinoval svým pacientům z celého světa.Paráda, přesto pro mě, teplomila, nepochopitelná věc: Jak může někdo vlézt do ledové vody (6-10 stupňů) a za počasí, jaké právě bylo (10 nad nulou, pro mě neuvěřitelná „kosa“)???Lidé se tady ráchali jako u moře při 40 stupních celsia! Při pohledu na ně jsem měla husí kůži a zuby mi drkotaly zimou, takže se divím, že nemám rozmazané fotky (díky za stabilizaci!).

Otužovna pod širým nebem...

Sprchy s ledovou vodou pod širým nebem…

Skotské střiky

Skotské střiky

Otužování kotníků...

Otužování po kotníky a masáž chodidel

Otužování celého těla...

Musela jsem se tohoto pána zeptat: „Vy jste Terminátor?“
Věřím, že tyto metody zaručeně léčí, bohužel bych se nikdy nedonutila vlézt do tak ledové vody (zkoušela jsem ji prstíkem a málem mi umrznul).Ráda jsem viděla metody na vlastní oči, lázně jsou krásné a všechno moc zajímavé, otužilci zde mají ráj a teplomilové (jako já) jen třeští oči.Po rozloučení s Ivankou a babičkou jsme z lázní odjížděly. Blížila se sedmá hodina večerní, rychle se zešeřilo a cesta zpět byla nečekaně dobrodružná.Povídaly jsme si s holkama, co se nám v životě stalo záhadného, když se ze tmy vynořovala všelijaká zvířata a Evča měla co dělat, aby něco nesrazila.Nejčastěji se vyskytovaly ropuchy, hovící si v klidu uprostřed vozovky. Chvílemi jsme jely slalom, jak jim Evča vyhýbala. Následovaly srny na silnici, veverka, postupně nám pod kola vběhli 3 psi, kočka, vletěl netopýr a nakonec nás u krajnice stopovala liška!Nedivila bych se, kdybychom potkaly na silnici ten večer i dinosaura…Tímto děkuji holkám za zajímavý výlet s napínavým zakončením…Fotografie z lázní jsou TADY.